Enånger centrum
även för Långvind

Under sommaren lever föreningslivet upp i Långvind och socknen Enånger. Centralt för föreningarna i Enånger – och därmed också för Långvind – är Enångers hembygdsförening. I dag startar föreningens ambitiösa sommarprogram.

Långvind i sig har en omfattande programverksamhet med tjugotalet program under sommaren. Evenemangen finns i på Långvind.com i en separat evenemangskalender.

Enångers hembygdsförening har ett omfattande sommarprogram med tolv aktiviteter:

• Söndag 18 maj: Kännadagen på Kännavallen (även stavat Tjännavallen) med start klockan 11 och friluftsgudstjänst. Därefter blir det kolbullar, korv, musik och kaffeservering.

• Söndag 2 juli: Öppet i Enångers hembygdsmuseum med försäljning av sockensigillsmycke, Enångerströjor och böcker om Enånger, klockan 11–14. Övrig tid sker visning efter överenskommelse: kontakta Birgitta Persson, 070-551 18 09, Hans Ekbrink, 076-819 79 36, eller Kristina Borin, 073-051 54 99.

 Måndag 3 juli: Bygdevandring i centrala Enånger med besök i gamla affären Bureborg. Start klockan 18.30. Samling vid Coop-parkeringen i Enånger. Ta med fika, något att sitta på och eventuellt myggmedel, uppmanar föreningen.

• Söndag 9 juli: Öppet i Enångers hembygdsmuseum med försäljning av sockensigillsmycke, Enångerströjor och böcker om Enånger, klockan 11–14. Övrig tid sker visning efter överenskommelse: kontakta Birgitta Persson, 070-551 18 09, Hans Ekbrink, 076-819 79 36, eller Kristina Borin, 073-051 54 99.

 Måndag 10 juli: Bygdevandring på Rävelsön. Start klockan 18.30. Samling vid Coop-parkeringen i Enånger. Ta med fika, något att sitta på och eventuellt myggmedel, uppmanar föreningen.

• Söndag 16 juli: Öppet i Enångers hembygdsmuseum med försäljning av sockensigillsmycke, Enångerströjor och böcker om Enånger, klockan 11–14. Övrig tid sker visning efter överenskommelse: kontakta Birgitta Persson, 070-551 18 09, Hans Ekbrink, 076-819 79 36, eller Kristina Borin, 073-051 54 99.

 Måndag 17 juli: Bygdevandring i Boda by. Start klockan 18.30. Samling vid Coop-parkeringen i Enånger. Ta med fika, något att sitta på och eventuellt myggmedel, uppmanar föreningen.

• Söndag 23 juli: Öppet i Enångers hembygdsmuseum med försäljning av sockensigillsmycke, Enångerströjor och böcker om Enånger, klockan 11–14. Övrig tid sker visning efter överenskommelse: kontakta Birgitta Persson, 070-551 18 09, Hans Ekbrink, 076-819 79 36, eller Kristina Borin, 073-051 54 99.

 Måndag 24 juli: Bygdevandring i Bäckmora om historia och framtid. Start klockan 18.30. Samling vid Coop-parkeringen i Enånger. Ta med fika, något att sitta på och eventuellt myggmedel, uppmanar föreningen.

• Söndag 30 juli: Öppet i Enångers hembygdsmuseum med försäljning av sockensigillsmycke, Enångerströjor och böcker om Enånger, klockan 11–14. Övrig tid sker visning efter överenskommelse: kontakta Birgitta Persson, 070-551 18 09, Hans Ekbrink, 076-819 79 36, eller Kristina Borin, 073-051 54 99.

 Måndag 31 juli: Bygdevandring i Bölan (Lindefallet) med besök i ishallen, Brittagården och Åtjärn. Start klockan 18.30. Samling vid Coop-parkeringen i Enånger. Ta med fika, något att sitta på och eventuellt myggmedel, uppmanar föreningen.

 Måndag 15 augusti: Musikkväll med kolbullar i Vildmarksbyn, Ångersjön, där det också blir korv, kaffe med kaka och musik med lotteriet. Start klockan 18.30.

Enångers hembygdsförening fungerar som lokal utvecklingsgrupp, byalag, för socknen, med en mängd aktiviteter.

Hembygdsföreningen har inte bara ett ambitiöst sommarprogram. En nog så viktig del av föreningens arbete är att dokumentera och digitalisera gamla bilder inom ramen för Sockenbilder, där Enånger står för en stor skatt av bilder; det finns separata Sockenbilder för Långvind och Sockenbilder för Bölan (Lindefallet). Föreningen har också ett eget museum på vägen mot Borka. Hembygdsföreningens paradgren är utmärkelsen ”Årets Enångrare”, som kan gå till en eller flera personer eller en förening. Till detta kommer också annat, som sommarmöbler och i Enångers centrum.

Enångers hembygdsförening håller även på med en så kallad lokalekonomisk analys (LEA), en ekonomisk marknadsundersökning av den lokala ekonomin. I detta fall omfattar den Enångers socken.

Hembygdsföreningen har egen webbplats, www.enanger.se, och facebooksida.

Andra viktiga föreningar för att hålla socknen i gång är Enångers bygdegårdsförening, Enångers idrottsklubb (EIK), Enångers båtsällskap (EBS) samt de många lokala föreningarna i framför allt Lindefallet men också Långvind och andra byar.

På bilden två av Enångers hembygdsföreningars eldsjälar, Birgitta Persson och Mats Åkerlund (ordförande).

Text och foto:
Jörgen Bengtson

Nyheten uppdaterad 18 juni 2023