Oväntat besök: papegoja

När man får oväntat besök av talande papegoja med matte och husse, gäller det att hålla tand för tunga. Annars börjar den härma vad man säger. Snart är Arturo världskänd, åtminstone i Sverige, efter både bokutgivning och möjligt tv-framträdande.

Vårt besök av papegojan Arturo, 57 år, från Guatemala är en spännande historia.

Med på övernattningen på STF hotell och konferens Hudiksvall Kungsgården Långvind är matte, Julia Hinshaw-Ryberg, och husse, Mats Ryberg. Helt klart tyr sig Arturo mest till Julia Hinshaw-Ryberg, men det är inte så konstigt. De har kamperat större delen av livet.

Som liten lärde Julia Hinshaw känna Arturo i Guatemala, där hennes pappa samlade underlag till sin doktorsavhandling. Arturo följde sedan med Julia till hennes hemland, USA; han flyger efter den fullastade lastbilen! När Julia och Mats blir ett par, då följer Arturo med till Sverige.

När Julia kommer till Sverige är hon 20 år och skulle normalt ha haft svårt för att lära sig svenska. Hon pratar så perfekt svenska, att jag har svårt att förstå att hon inte var född med svenska som modersmål.

Bakgrunden till att paret Ryberg och papegojan Arturo bor på Kungsgården Långvind, är att i morgon är det boksläpp på en bok om Arturo, ”Julia + Arturo = sant”. Den kommer ut på Natur & Kultur.

Som liten bor Julia i en by i Guatemalas regnskog. Där lever vilda flockar av papegojor bland de höga trädtopparna.

”En dag sitter en liten papegoja i trädet intill familjens hus och tittar på henne. Det är Arturo, den vackraste fågel hon någonsin sett”, står det om barnboken ”Julia + Arturo = sant”.

Varför har du skrivit en bok?

– Jag träffade en kvinna för ett år sedan, som var barnboksförfattare. ”Det här måste ni skriva om”, sa hon om Arturo, berättar Julia Hinshaw-Ryberg för mig.

Hur gick det till?

– Vi skrev boken tillsammans och lämnade in den till Natur & Kultur som nappade. Natur & Kultur var eld och lågor. Boken kommer ut i morgon, säger hon.

Från idé till färdig bok har det tagit ett år, vilket är ovanligt kort tid.

Vad kan du berättar om Arturo?

– Han var arg på mig i 43 år. Han blev svartsjuk på mig, när jag fick barn.

Det låter som om papegojan är ett intelligent djur?

– Ja, papegojor har intelligens som större primater som valar, säger hon och lär därmed intervjuaren något nytt.

Papegojors livslängd varierar kraftigt beroende på art och skötsel. Arturo är gammal och kan se fram mot ungefär samma ålder som människor.

Julia Hinshaw-Ryberg är författare, pedagog och kammarmusiker. Medförfattare är Gunilla Lundgren, som fått pris för sitt arbete arbete för läsfrämjande och mångfald, senast 2024 en särskild belöning från Svenska Akademien. Illustratör är Joanna Hellgren, som med serietrilogi Frances belönades med både Urhundenplaketten (2010) och Heffaklumpen (2012).

Text och foto:
Jörgen Bengtson