Är geocaching vår nya folkrörelse? Ja, det verkar så. Över hela Sverige och världen letar människor efter små gömda skatter med hjälp av karta och gps-mottagare. Långvind med omnejd är ett bra område för geocaching.
Långvind.com träffade två jämtar, som rest från jämtländska Jormlien till Hälsingekusten för tre dagars geocaching med Kungsgården Långvind som bas.
Bodil och Kenneth Westberg är geocachare sedan 2005, vilket fått dem att upptäcka stora delar av Sverige. De passar på under lågsäsong, när de stänger sitt anrika pensionat Fjällgården, som haft bland annat författaren Per-Olof Sundman som ägare.
Varför ägnar ni er åt geocaching?
– För att komma ut och se nya omgivningar, historia, natur och kultur, säger Kenneth Westberg.
– Man hittar smultronställen, konstaterar Bodil kort.
Långvind med omnejd, som Lindefallet, Norrala och Trönö, var en ny erfarenhet för paret Westberg. Hur bra är då Långvind som omnejd för geocaching?
– Jättebra, summerar Bodil.
– Kul, kontrar Kenneth.
De hittade skatter i bland annat ångsågen, allén och klensmedjan i Långvindsbruk, Snäckens naturreservat i Långvinds fritidsområde, spruthuset i Lindefallet, Norrala kyrka och Trönö gamla kyrka.
Geocaching är en modern variant av gömma nyckeln eller skattjakt, där man använder gps snarare än vanliga kartor för navigering. Gps står för Global Positioning System (GPS), ett satellitnavigeringssystem som blivit standard i bilar och för människor i skog och mark. Paret Westberg har en enkel gps-mottagare utan karta, som de använder tillsammans med vanlig karta och den information de får på internet om olika skattgömmor.
Geocaching fungerar på följande sätt. Någon gömmer en större eller mindre behållare av något slag – en burk, ask, filmrullshållare eller liknande. I burken lägger man ett föremål, en loggbok och en penna. Sedan noterar man så noga som möjligt gömmans gps-koordinater och publicerar dem på en webbplats som www.geocaching.com, vanligen tillsammans med ledtrådar.
Intresserade kan sedan leta upp gömman (geocachen), anteckna sig i loggboken och vid senare tillfälle logga in på webbplatsen och notera fyndet där, ofta med en kommentar, så att alla kan läsa loggarna utan att leta upp gömman i fråga.
Det är tillåtet att ta ett föremål från cachen, men bara om man lämnar ett nytt föremål i utbyte, en så kallad bytessak eller bytesföremål. Om man lämnar ett bytesföremål bör det ha minst samma värde som det man tar.
Ordet ”geocaching” kommer från det grekiska ordet ”geo”, som betyder mark eller jord, och det engelska ordet ”cache”, som betyder gömställe.
Geocaching startade i USA i maj 2000, några dagar efter att president Bill Clinton hade stängt av störsignalen som påverkade noggrannheten i gps-systemet. Plötsligt gick det att få en precision på någon eller några meter i det amerikanska satellitnavigeringssystemet GPS . En ny sport – och får man nog säga vid det här laget – global folkrörelse var född.
Det finns en särskild svensk webbplats för geocachare, www.geocaching.se.
Jörgen Bengtson
